Probiotyki

Probiotyki w utrzymaniu czystości i higieny - podstawy

Autor: dr Robin Temmerman – mikrobiolog

W ciągu ostatnich lat, w mediach coraz częściej pojawiają się nagłówki typu: „Niebezpieczne bakterie oporne na działanie antybiotyków; Coraz więcej zakażeń, a coraz mniej skutecznych antybiotyków; Zagrożenie dla ludzi i zwierząt!”.

Przyczyn tego problemu należy szukać w nieświadomym działaniu człowieka, który stosując antybiotyki i środki dezynfekujące zabija wszystko, co go ochrania. Taka postawa jest anachroniczna i błędna!

Firma Chrisal już od 25 lat rozwija zrównoważone produkty czyszczące, które łączą efektywność z trwałością, a jej nadrzędnym celem jest zapewnienie przyszłym pokoleniom bezpiecznej przyszłości w harmonii z przyrodą.

 

Ważne pytania i odpowiedzi

Wybierając probiotyczne środki czystości i higieny należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

Czy producent preparatu przeprowadził zaawansowane badania in vitro oraz testy w naturalnych warunkach przemysłowych, w realnym życiu, które dowodzą właściwego działania preparatów probiotycznych, zgodnego z deklaracjami producenta?

Producent preparatów PIP, firma Chrisal testowała swoje produkty we współpracy z uniwersytetami medycznymi, szpitalami klinicznymi i placówkami badawczymi na całym świecie. Raporty z przeprowadzonych badań wyraźnie wykazały jak bez skażenia otoczenia środkami biobójczymi i dezynfekującymi doprowadzić do bardzo wysokiej redukcji patogenów (np. gronkowiec złocisty, pałeczka okrężnicy). Aby wyniki badań były rzetelne, prowadzone próby trwały często przez wiele miesięcy.

Przykładowe szpitale, gdzie prowadzono testy:

  • Uniwersytet Ghent, Belgia
  • Szpital w Lokeren (AZL), Belgia
  • Szpital Dziecięcy Shriners, USA
  • Szpital św. Anny, Uniwersytet Ferrara, Włochy

Czy zawarte w preparatach bakterie probiotyczne są odpowiednie do zewnętrznego stosowania i czy będą w stanie przetrwać i rozmnażać się w warunkach, w których zostaną użyte?

Większość dostępnych na rynku produktów zawiera bakterie kwasu mlekowego lactobacillus, stosowane najczęściej w jogurtach i w tzw. lekach osłonowych. Bakterie te są nieodpowiednie i nie mają zastosowania w warunkach zewnętrznych (poza jelitowych). Preparaty PIP zawierają wyłącznie probiotyki dobrane pod kątem ich zastosowania w warunkach zewnętrznych. W każdym z nich znajdują się specjalne grupy bakterii probiotycznych, których wspólne działanie zapewnia najlepsze efekty.

Czy produkt posiada odpowiedni certyfikat gwarantujący trwałość probiotyków przez minimum dwa lata? Jest to bardzo ważne, aby produkt można było łatwo przechowywać bez ryzyka utraty właściwości probiotyków. Należy mieć pewność, że produkt, który do nas dotrze ma pełną moc działania.

Aby zagwarantować poprawne działanie preparatów probiotycznych należy odpowiednio ustabilizować zawarte w nich bakterie. Jeśli probiotyki nie są stabilne, nie ma gwarancji długoterminowej skuteczności działania.

Gwarancją tego, że preparaty PIP utrzymają tę samą moc działania co najmniej dwa lata od daty nabycia jest opatentowana formuła – Stabilized Probiotic Ferment (SPF). Firma Chrisal jest jedynym producentem preparatów probiotycznych, który odpowiednio utrwala probiotyki, ponieważ jako jedyna firma na świecie potrafi to robić.

Czy w jednym mililitrze preparatu jest odpowiednia ilość probiotyków, gwarantująca jego skuteczność? Poniżej 50 milionów jednostek na 1 ml produktu wpływ probiotyków jest nikły. Populacja dobrych mikroorganizmów gwałtownie spada.

Probiotyki mogą zagwarantować skuteczność tylko wtedy, gdy są podane w odpowiedniej ilości. Wiele dostępnych na rynku preparatów nie spełnia oczekiwań klientów i deklaracji producenta. Nie świadczy to jednak o nieskuteczności samych probiotyków, tylko o ich zbyt małej ilości. Musi więc istnieć minimum ilościowe, dające gwarancję efektywności probiotyków.

Producent preparatów PIP, firma Chrisal zapewnia, że każdy produkt zawiera przynajmniej 50 milionów bakterii na 1 ml, co daje gwarancję znakomitych właściwości czyszczących produktu, nawet w przypadku trudnych zanieczyszczeń. Mniej niż 50 milionów bakterii na mililitr znacznie obniża skuteczność preparatu. Już po czterech godzinach obecności probiotyków na powierzchni ich liczba zdecydowanie wzrasta, wzmacniając efekt ich działania. 50000000 probiotyków na jeden ml jest tylko początkiem.


COPYRIGHT © 2014 EWE
DESIGN I KODOWANIE: MANUFAKTURA